Działo szturmowe, tzw. śrutownica, odlana prawdopodobnie w I ćwierćwieczu XVII w. Cześć denna lufy w kształcie walca, uchwyty czopowe w formie delfinów, uchwyt denny w kształcie profilowanego grubego czopa.

więcej ...

Czarny kapelusz z wąskim rondem, wydobyty podczas badań archeologicznych na wraku W-6 „Solen”.

więcej ...

Kula armatnia pełna, odlana z żeliwa. Powierzchnia kuli jest matowa, koloru ciemnobrunatnego, ze śladami grafityzacji, które ujawniają się w formie błyszczących smug.

więcej ...

Kula armatnia osadzona na środku żelaznego trzpienia w kształcie gwoździa. Jeden z końców trzpienia zaostrzony, drugi okrągły. Na powierzchni ubytki i wżery.

więcej ...

Dzielona kula działowa, pośrodku której znajduje się otwór (o średnicy 10 mm) przechodzący przez obie połówki. Na obwodzie rozmieszczone są cztery czworoboczne otwory, po 2 na każdej półkuli (o wymiarach 16 mm x 15 mm). Żelazo zgrafitowane koloru czarnego.

więcej ...

Składa się z dwóch ruchomych nóżek połączonych nitem. U góry nóżki mają formę półpierścienia, za tym zwężają się stopniowo ku dołowi, aż do ostrych końców. Przyrząd służy do mierzenia i przenoszenia (przenośnik, kroczek) odległości na mapie nawigacyjnej.

więcej ...

Klucz do zamka drzwiowego, wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych na wraku W-6 „Solen”.

więcej ...

Ołowiany kałamarz znaleziony podczas podwodnych badań archeologicznych na wraku W-6. Wrak jest pozostałością po szwedzkim okręcie „Solen”, który zatonął 28 listopada 1627 roku w bitwie stoczonej na redzie Gdańska, zwanej Bitwą pod Oliwą.

więcej ...

Dzwoneczek wykonany w formie zamkniętej kuli, został wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na wraku W-6 w dniu 16 lipca 1976 roku.

więcej ...

Uchwyt wykonany z pnia głównego poroża jelenia. Kształt podłużny, lekko łukowano wygięty ze stożkowato ściętymi końcami. Spód lekko wygładzony, wierzch wygładzony i ornamentowany. Niemal cała powierzchnia uchwytu wypełniona jest dekoracją o zróżnicowanej strukturze.

więcej ...

Blok o wydłużonym, owalnym kształcie o skorupie wykonanej z jednego kawałka drewna. Posiada kieszeń na krążek o wymiarach 2,5 x 14,2 cm oraz dwa otwory linowe o średnicy ok 2,8 cm. Krążek linowy utwierdzono w skorupie drewnianej, w policzku bloku widoczny jest niewielki sęk.

więcej ...

Okrągły rondel wykonany z dwóch fragmentów blachy mosiężnej wraz z przymocowanym prostym, żelaznym uchwytem.

więcej ...

Rekonstrukcja naczynia wykonanego z gliny o podstawie w formie stopy z grubymi ściankami rozchylającymi się do wysokości 5,5 cm – od tego miejsca ścianki biegną pionowo. Naczynie posiada małe ucho wykonane z paska gliny. Powierzchnia naczynia pokryta jest siateczką pęknięć. Pomiędzy fragmentami ...

więcej ...

Strug do wzdłużnej obróbki powierzchni, składający się z korpusu z rączką oraz klina. Ostrze narzędzia nie zachowało się.

więcej ...

Fragment denka od cebrzyka, składający się z trzech klepek połączonych ze sobą. Na zewnętrznej stronie znajduje się zarys fortalicji, fragmenty zabudowy miejskiej oraz dwa gmerki. Po wewnętrznej stronie został wycięty krzyż maltański.

więcej ...

Rekonstrukcja garnka glinianego na trzech nogach z uchwytem prostym wykonana na podstawie 17 fragmentów pozyskanych podczas podwodnych badań archeologicznych w 1976 r.

więcej ...

Prostokątna klamra od stroju lub torby wydobyta podczas podwodnych prac archeologicznych. Nie posiada zapięcia, a na jej powierzchni znajdują się liczne wżery – spowodowane setkami lat przebywania w wodzie morskiej.

więcej ...

Fragment drewnianego zdobienia przedstawiający ptaka.

więcej ...

Polski tłok pieczętny z Oliwy, wykonany z mosiądzu. W centralnej części znajduje się postać mężczyzny, odzianego w płaszcz i szatę do kolan z przytwierdzoną do pasa sakiewką, trzymającego w lewej ręce laskę, a w prawej długi sznur (prawdopodobnie różaniec). Dookoła krawędzi znajduje się ...

więcej ...

Rekonstrukcja wykonana na podstawie oryginalnych fragmentów, pozyskanych podczas prac podwodnych. Korpus naczynia kulisty, wylew o kształcie cylindrycznym – zwężony przy krawędzi pod nakrywą cynową. Nakrywa w formie kopuły. Na naczyniu znajdują się wizerunki trzech głów – kobiecej en face oraz...

więcej ...

Rekonstrukcja wykonana na podstawie 26 różnej wielkości fragmentów ceramiki, wydobytych podczas prac podwodnych. Podstawa misy płaska, okrągła o średnicy 12 cm. Naczynie pokryte od wewnątrz polewą koloru oliwkowego z jaśniejszymi, żółtozielonymi ornamentami geometryczno-roślinnymi. Powierzchnia...

więcej ...

Dzbanek kamionkowy w kolorze szaro-brązowo-niebieskim. Brzusiec gładki z nalepionym medalionem, całą powierzchnię szyi pokrywają cienkie prążki.

więcej ...

Jufers czterootworowy. W dolnej części odłamany fragment drewna. Pęknięcie górnej części na obwodzie od szczytu otworu na długości ok. 11 cm, które następnie znika pod otokiem. Jufers otoczony metalowym otokiem, który pierwotnie posiadał dwa zawiesia na szczycie - zachowało się jedno - z drugi...

więcej ...

Drewniany młotek szkutniczy, wzdłużnie spękany ze śladami obręczy na obu końcach obucha.

więcej ...

Czarka z cokolikiem o wysokości 7 mm z płaszczem okrytym niebieskim ornamentem (na dziesięciu polach motyw kwiatowy). Na dnie czarki kwiaty w koszu obrysowane okręgiem. Przy krawędzi znajdują się dwa paski. Brzeg naczynia zdobiony motywem przypominającym chmury.

więcej ...

Blok linowy dwukrążkowy ze śladami żelaznego okucia na skorupie, wykonany z pojedynczego kawałka drewna. Posiada wzdłużne spękania, a także zwyczajowo wykonane rowki dla pęta liny mocującej.

więcej ...

Misa cynowa o krawędzi zakończonej kryzą.

więcej ...

Jufers trójotworowy o owalnym kształcie i otworach o średnicach 30-38 mm. Na powierzchni dwa pęknięcia wzdłuż słoi - dłuższe na prawie całej długości, przechodzące przez dwa otwory; krótsze znajduje się po lewej stronie dolnego otworu.

więcej ...

Okrągły jufers drewniany z otworem o średnicy ok. 60 mm, rozszerzającym się na zewnątrz, opasany żelaznym, skorodowanym otokiem o kształcie szerokiego ucha.

więcej ...

Lejek wykonany z blachy cynowej. Po stronie wewnętrznej marka konwisarska w postaci rozety z koroną i literą “F”.

więcej ...

Naczynie zostało wykonane z czerwonej gliny. Posiada podstawę w formie cokoliku, powyżej którego ścianki łagodnie rozszerzają się ku górze i przechodzą w pękaty brzusiec. Następnie ścianki biegną pionowo na wysokości 2,5cm. Wylew o średnicy 14,5cm zaznaczony pogrubieniem. Pomiędzy połączony...

więcej ...

Rekonstrukcja małej, fajansowej miseczki o kremowym kolorze z niebieskim wzorem przedstawiającym krajobraz z fragmentem architektury. Przy wewnętrznej krawędzi miseczki ozdobny szlaczek w formie łańcuszka. Przedmiot posiada uzupełnienia wykonane jasnym gipsem, w chwili wydobycia potłuczony, obecnie z...

więcej ...

Drewniany tłok pompy zęzowej wydobyty z wraka W-27 De Jonge Seerp.

więcej ...

Podręczna mała siekiera osadzona na drewnianym trzonku. Obuch wykonany metodami kowalskimi z rozpłaszczonych i zespawanych ze sobą stalowych płaskowników o przekroju 4,5 x 0,4 cm i długości około 33 cm. Trzonek w górnej części w uformowany kształcie klina o wymiarach 14,5 x 0,8 x 4,5 x 0,5 cm z w...

więcej ...

Figura szachowa wykonana z drewna w formie schematycznej głowy konia z wyciętymi wgłębieniami markującymi pysk, oczy i z jednej strony grzywę - 5 równoległych rowków. Całość wsparta jest na półkulistej nóżce o średnicy 2,9 cm - na spodzie, na środku której znajduje się okrągły otwór. Kr...

więcej ...

Drewniany blok dwukrążkowy z otokiem metalowym. Jeden zawieś zachowany, drugi tylko w połowie. Krążki zawieszone są na drewnianym wałku.

więcej ...

Czarka opiera się na cokoliku (wys. 5 mm). Płaszcz lekko rozszerzający się ku górze, pokryty z zewnątrz brunatną farbą. Na tej powierzchni pozostawione są jasne pola o kształcie zbliżonym do serca, w których widnieją stylizowane kwiaty - każdy innego kształtu. Kwiaty są koloru niebieskiego. Wn...

więcej ...

Czajnik o pękatym kształcie, wykonany z miedzi. Wylew przykrywany wieczkiem mocowanym na zawiasie, wykonany z osobnego kawałka blachy miedzianej. Uchwyt czajnika został przymocowany dwoma nitami po każdej stronie. Przykrywka z podwiniętą krawędzią posiada uchwyt wykonany z mosiądzu.

więcej ...

Drewniany owalny blok dwukrążkowy, spękany w wielu miejscach, szczególnie w jednym z rowków pęta, a także na łączach międzypoliczkowych i na jednym z kół linowych. Na rowku pęta widoczny jest ślad - odcisk żelaznej szerokiej obejmy.

więcej ...

Igielnik zdobiony profilowaniem, składający się z pojemnika w kształcie walca i zakrętki z gwintem.

więcej ...

Pachoł do obsługi grotrei, zdobiony rzeźbą z głową rycerza i blokiem linowym trójkrążkowym. Mocowany na okręcie w pobliżu masztów w pozycji pionowej. Jest to jedyna zachowana rzeźba znaleziona na wraku W-6 Solen.

więcej ...

Dzwon o formie typowej, w kształcie odwróconego kielicha. Na płaszczu znajduje się plakietka z napisem „ROSTOCK”. Nad plakietką wklęsły napis „LORELEY”, a pod nią data „1866”. Zabytek przekazany do CMM (obecnie NMM) w 1978 r. Był to pierwszy przypadek, kiedy na wraku drewnianego żaglowca...

więcej ...

Widelec z dwoma prostopadłościennymi zębami, ostro zakończonymi, zwężającymi się ku końcowi. Wykonany z metalu i rogu.

więcej ...

Drewniany kielich wraz z elementami rekonstrukcji, wydobyty podczas prac podwodnych.

więcej ...

Rekonstrukcja dzbana z fajansu delikatnego pokrytego białą glazurą. Dno z podwójnym zgrubieniem. Brzusiec pękaty, u góry zwęża się przechodząc w falisty wylew o średnicy 85 mm. Na białym tle niebieski orientalny wzór roślinny i architektoniczny. Rekonstrukcja wykonana z 28 fragmentów wydobytych...

więcej ...

Okrągła, dekorowana miseczka fajansowa.

więcej ...

Kamionkowa, zakorkowana butelka o pojemności ok. 1 litra została wydobyta z wraku, który spoczywa na dnie Zatoki, na głębokości 12 metrów i w odległości ok. 4 kilometrów na wschód od Gdyni Orłowa. Butelkę wykonano w miejscowości Ransbach, oddalonej o 40 km od źródeł wody Selters, w latach 180...

więcej ...

Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.