Działo szturmowe, tzw. śrutownica, odlana prawdopodobnie w I ćwierćwieczu XVII w. Cześć denna lufy w kształcie walca, uchwyty czopowe w formie delfinów, uchwyt denny w kształcie profilowanego grubego czopa.

więcej ...

Czarny kapelusz z wąskim rondem, wydobyty podczas badań archeologicznych na wraku W-6 „Solen”.

więcej ...

Kula armatnia pełna, odlana z żeliwa. Powierzchnia kuli jest matowa, koloru ciemnobrunatnego, ze śladami grafityzacji, które ujawniają się w formie błyszczących smug.

więcej ...

Kula armatnia osadzona na środku żelaznego trzpienia w kształcie gwoździa. Jeden z końców trzpienia zaostrzony, drugi okrągły. Na powierzchni ubytki i wżery.

więcej ...

Dzielona kula działowa, pośrodku której znajduje się otwór (o średnicy 10 mm) przechodzący przez obie połówki. Na obwodzie rozmieszczone są cztery czworoboczne otwory, po 2 na każdej półkuli (o wymiarach 16 mm x 15 mm). Żelazo zgrafitowane koloru czarnego.

więcej ...

Składa się z dwóch ruchomych nóżek połączonych nitem. U góry nóżki mają formę półpierścienia, za tym zwężają się stopniowo ku dołowi, aż do ostrych końców. Przyrząd służy do mierzenia i przenoszenia (przenośnik, kroczek) odległości na mapie nawigacyjnej.

więcej ...

Klucz do zamka drzwiowego, wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych na wraku W-6 „Solen”.

więcej ...

Ołowiany kałamarz znaleziony podczas podwodnych badań archeologicznych na wraku W-6. Wrak jest pozostałością po szwedzkim okręcie „Solen”, który zatonął 28 listopada 1627 roku w bitwie stoczonej na redzie Gdańska, zwanej Bitwą pod Oliwą.

więcej ...

Dzwoneczek wykonany w formie zamkniętej kuli, został wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na wraku W-6 w dniu 16 lipca 1976 roku.

więcej ...

Uchwyt wykonany z pnia głównego poroża jelenia. Kształt podłużny, lekko łukowano wygięty ze stożkowato ściętymi końcami. Spód lekko wygładzony, wierzch wygładzony i ornamentowany. Niemal cała powierzchnia uchwytu wypełniona jest dekoracją o zróżnicowanej strukturze.

więcej ...
Untitled