Talerz wykonany na podstawie 23 oryginalnych fragmentów różnej wielkości. Polewa niebieskoszara z ornamentem geometrycznym w kolorach jasnobrązowym i granatowym. Krawędź zdobiona szlakiem z elementów półkolistych. <a href="https://www.repliquesmontredeluxe.com">replique montre de lu...

więcej ...

Tłoczek pieczętny złożony z dwóch części: sfragisu i uchwytu. Na sfargisie wyryte stylizowane litery A i Y. Uchwyt w kształcie ażurowego kwiatonu z oczkiem, służącym do zawieszania tłoczka.<a href="https://www.orologireplica.shop">orologi replica</a>

więcej ...

Czarka zrekonstruowana z 10 oryginalnych fragmentów fajansu. Dekoracja malowana podszkliwnie kobaltem. Na zachowanym oryginalnym fragmencie wiązka kwiatów w dalekowschodniej stylizacji oraz wazon z kwiatami.

więcej ...

Misa wykonana z glinki na obszernej stopie. Powierzchnia gładka, glazura ciemna, brązowa z brunatnymi smugami.

więcej ...

Cylindryczne naczynie fajansowe, pokryte siateczką spękań. Zewnętrzne ścianki bogato zdobione malowanym, niebieskim deseniem orientalnym: ogród ze stylizowaną architekturą.

więcej ...

Klamra cynowa o kształcie prostokąta z zaokrąglonymi katami. Po obu stronach dekoracyjne wgłębienia. Klamerka wydobyta podczas podwodnych badań archeologicznych Narodowego Muzeum Morskiego na wraku W-27.

więcej ...

Kran został wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych na wraku W-27. Kran składa się z dwóch części, wlewki i kurka.

więcej ...

Cegła wydobyta podczas podwodnych badań archeologicznych na wraku W-27. “De Jonge Seerp” to pozostałości fryzyjskiego kofa, który zatonął w Zatoce Gdańskiej w roku 1791.

więcej ...

Drewniane fragmenty wieka ceberka. Na powierzchni znaki ryte (wypalane), będące prawdopodobnie znakami własnościowymi.

więcej ...

Talerz został zrekonstruowany na podstawie fragmentów ceramiki wydobytych z wraka Solena w trakcie badań podwodnych prowadzonych w Zatoce Gdańskiej przez Muzeum.

więcej ...

Prostokątna klamra wykonana z cyny. Wydobyta podczas podwodnych badań archeologicznych Narodowego Muzeum Morskiego na wraku W-6.

więcej ...

Rekonstrukcja wykonana na podstawie 27 oryginalnych fragmentów różnej wielkości. Powierzchnia naczynia pokryta od wewnątrz polewą koloru oliwkowego z jaśniejszym żółtozielonym ornamentem roślinno-geometrycznym.

więcej ...

Korpus naczynia obły z lekko wydętym brzuścem w części dolnej. Powyżej brzuśca ornament w formie dwóch pierścieni. Pod lekko wychylonym na zewnątrz brzegiem wylewu nieznaczne zwężenie. Para uszu poprowadzona pionowo od brzegu wylewu do dolnego pierścienia. Kociołek wsparty na 3 trójkątnych nog...

więcej ...

Rekonstrukcja talerza wykonana na podstawie 16 oryginalnych fragmentów. Dno talerza głębokie w kształcie niecki o ściankach rozchylających się ku wylewowi. Powierzchnia naczynia pokryta wewnątrz polewą kolory oliwkowego z jaśniejszymi żółtozielonym ornamentem roślinno - geometrycznym.

więcej ...

Przedmiot wykonany z żelaza; fragment okręcono drutem.

więcej ...

Powierzchnia talerza pokryta wewnątrz polewą koloru oliwkowego z jaśniejszym zielonożółtym ornamentem geometrycznym. Rekonstrukcja wykonana na podstawie 6 oryginalnych fragmentów.

więcej ...

Powierzchnia talerza pokryta wewnątrz polewą koloru oliwkowego z jaśniejszym, zielonożółtym ornamentem geometrycznym. Rekonstrukcja wykonana na podstawie 4 oryginalnych fragmentów.

więcej ...

Korpus naczynia obły z lekko wydętym brzuścem. Ścianka zewnętrzna brzuśca okrężnie kanelowana. Polewa naczynia jasnobrązowa. Rekonstrukcja wykonana na podstawie 14 oryginalnych fragmentów.

więcej ...

Dno misy w formie niecki z okrągłą wypukłością w centrum. wewnętrzna strona misy pokryta polewą koloru oliwkowego. Na dnie ornament roślinny w kolorze żółtozielonym. Rekonstrukcja wykonana z 65 oryginalnych fragmentów.

więcej ...

Dno talerza w kształcie niecki, otok oddzielony od dna uskokiem, wznosi się ku górze. Powierzchnia talerza pokryta wewnątrz polewą koloru oliwkowego z jaśniejszym, zielonożółtym ornamentem roślinno - geometrycznym.

więcej ...

Baryłka dębowa złożona z sześciu klepek o jednakowej długości. Przedmiot znaleziony podczas podwodnych badań archeologicznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na wraku W-6 “Solen”.

więcej ...

Klin został wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na wraku W-6 “Solen” w dniu 29 lipca 1980 r. <a href="https://www.repliquemontre.eu">replique de montre</a>

więcej ...

Przedmiot wykonany z trzech kawałków drewna: dno, ścianki w formie tulei i przykrywka dozownika. Obiekt został znaleziony podczas podwodnych badań archeologicznych na wraku W-6 “Solen”.

więcej ...

Pokrywka wytoczona z jednego kawałka drewna. Wydobyta z wraka “Solena” w 1978 r. przez pracowników Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

więcej ...

Dozownik prochowy został wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na wraku W-6 w dniu 30 czerwca 1978 r.

więcej ...

Czop drewniany został wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na wraku W-6 w dniu 1 września 1977 r.

więcej ...

Działo typu falkon, bez uchwytów czopowych oraz dennego. Odlane prawdopodobnie dla Zygmunta Augusta. Wagomiar 5f. Wydobyte podczas podwodnych badań archeologicznych na wraku W-6 “Solen”.

więcej ...

Buteleczka sześcioboczna z przezroczystego, zielonkawego szkła, zamknięta metalowym korkiem. Znaleziona podczas podwodnych badań archeologicznych NMM na wraku “Solen”.

więcej ...

Wózek działowy jednoosiowy o dwóch równoległych ramionach, z trzema spoinami: ogniową (celowniczą), spoczynkową, czelną (najwęższą). Wózek został wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych prowadzonych na wraku Solen, który zatonął 28 listopada 1627 roku.

więcej ...

Blok o wydłużonym, owalnym kształcie o skorupie wykonanej z jednego kawałka drewna. Posiada kieszeń na krążek o wymiarach 2,5 x 14,2 cm oraz dwa otwory linowe o średnicy ok 2,8 cm. Krążek linowy utwierdzono w skorupie drewnianej, w policzku bloku widoczny jest niewielki sęk. Blok pozyskany w trakci...

więcej ...

Działo szturmowe, tzw. śrutownica, odlana prawdopodobnie w I ćwierćwieczu XVII w. Cześć denna lufy w kształcie walca, uchwyty czopowe w formie delfinów, uchwyt denny w kształcie profilowanego grubego czopa.

więcej ...

Czarny kapelusz z wąskim rondem, wydobyty podczas badań archeologicznych na wraku W-6 „Solen”.

więcej ...

Kula armatnia pełna, odlana z żeliwa. Powierzchnia kuli jest matowa, koloru ciemnobrunatnego, ze śladami grafityzacji, które ujawniają się w formie błyszczących smug.

więcej ...

Kula armatnia osadzona na środku żelaznego trzpienia w kształcie gwoździa. Jeden z końców trzpienia zaostrzony, drugi okrągły. Na powierzchni ubytki i wżery.

więcej ...

Dzielona kula działowa, pośrodku której znajduje się otwór (o średnicy 10 mm) przechodzący przez obie połówki. Na obwodzie rozmieszczone są cztery czworoboczne otwory, po 2 na każdej półkuli (o wymiarach 16 mm x 15 mm). Żelazo zgrafitowane koloru czarnego.

więcej ...

Składa się z dwóch ruchomych nóżek połączonych nitem. U góry nóżki mają formę półpierścienia, za tym zwężają się stopniowo ku dołowi, aż do ostrych końców. Przyrząd służy do mierzenia i przenoszenia (przenośnik, kroczek) odległości na mapie nawigacyjnej.

więcej ...

Klucz do zamka drzwiowego, wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych na wraku W-6 „Solen”.

więcej ...

Ołowiany kałamarz znaleziony podczas podwodnych badań archeologicznych na wraku W-6. Wrak jest pozostałością po szwedzkim okręcie „Solen”, który zatonął 28 listopada 1627 roku w bitwie stoczonej na redzie Gdańska, zwanej Bitwą pod Oliwą.

więcej ...

Dzwoneczek wykonany w formie zamkniętej kuli, został wydobyty podczas podwodnych badań archeologicznych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na wraku W-6 w dniu 16 lipca 1976 roku.

więcej ...

Uchwyt wykonany z pnia głównego poroża jelenia. Kształt podłużny, lekko łukowano wygięty ze stożkowato ściętymi końcami. Spód lekko wygładzony, wierzch wygładzony i ornamentowany. Niemal cała powierzchnia uchwytu wypełniona jest dekoracją o zróżnicowanej strukturze.

więcej ...

Okrągły rondel wykonany z dwóch fragmentów blachy mosiężnej wraz z przymocowanym prostym, żelaznym uchwytem.<a href="https://www.orologireplica.shop">repliche orologi</a>

więcej ...

Rekonstrukcja naczynia wykonanego z gliny o podstawie w formie stopy z grubymi ściankami rozchylającymi się do wysokości 5,5 cm – od tego miejsca ścianki biegną pionowo. Naczynie posiada małe ucho wykonane z paska gliny. Powierzchnia naczynia pokryta jest siateczką pęknięć. Pomiędzy fragmentami ...

więcej ...

Strug do wzdłużnej obróbki powierzchni, składający się z korpusu z rączką oraz klina. Ostrze narzędzia nie zachowało się.<a href="https://www.repliche-orologio.com/">rolex falsi</a>

więcej ...

Fragment denka od cebrzyka, składający się z trzech klepek połączonych ze sobą. Na zewnętrznej stronie znajduje się zarys fortalicji, fragmenty zabudowy miejskiej oraz dwa gmerki. Po wewnętrznej stronie został wycięty krzyż maltański.

więcej ...

Rekonstrukcja garnka glinianego na trzech nogach z uchwytem prostym wykonana na podstawie 17 fragmentów pozyskanych podczas podwodnych badań archeologicznych w 1976 r.

więcej ...

Prostokątna klamra od stroju lub torby wydobyta podczas podwodnych prac archeologicznych. Nie posiada zapięcia, a na jej powierzchni znajdują się liczne wżery – spowodowane setkami lat przebywania w wodzie morskiej.

więcej ...

Fragment drewnianego zdobienia przedstawiający ptaka.

więcej ...

Polski tłok pieczętny z Oliwy, wykonany z mosiądzu. W centralnej części znajduje się postać mężczyzny, odzianego w płaszcz i szatę do kolan z przytwierdzoną do pasa sakiewką, trzymającego w lewej ręce laskę, a w prawej długi sznur (prawdopodobnie różaniec). Dookoła krawędzi znajduje się ...

więcej ...

Rekonstrukcja wykonana na podstawie oryginalnych fragmentów, pozyskanych podczas prac podwodnych. Korpus naczynia kulisty, wylew o kształcie cylindrycznym – zwężony przy krawędzi pod nakrywą cynową. Nakrywa w formie kopuły. Na naczyniu znajdują się wizerunki trzech głów – kobiecej en face oraz...

więcej ...

Rekonstrukcja wykonana na podstawie 26 różnej wielkości fragmentów ceramiki, wydobytych podczas prac podwodnych. Podstawa misy płaska, okrągła o średnicy 12 cm. Naczynie pokryte od wewnątrz polewą koloru oliwkowego z jaśniejszymi, żółtozielonymi ornamentami geometryczno-roślinnymi. Powierzchnia...

więcej ...

Dzbanek kamionkowy w kolorze szaro-brązowo-niebieskim. Brzusiec gładki z nalepionym medalionem, całą powierzchnię szyi pokrywają cienkie prążki.<a href="https://www.gutereplicauhren.de/">replika uhren</a>

więcej ...

Jufers czterootworowy. W dolnej części odłamany fragment drewna. Pęknięcie górnej części na obwodzie od szczytu otworu na długości ok. 11 cm, które następnie znika pod otokiem. Jufers otoczony metalowym otokiem, który pierwotnie posiadał dwa zawiesia na szczycie - zachowało się jedno - z drugi...

więcej ...

Drewniany młotek szkutniczy, wzdłużnie spękany ze śladami obręczy na obu końcach obucha.

więcej ...

Czarka z cokolikiem o wysokości 7 mm z płaszczem okrytym niebieskim ornamentem (na dziesięciu polach motyw kwiatowy). Na dnie czarki kwiaty w koszu obrysowane okręgiem. Przy krawędzi znajdują się dwa paski. Brzeg naczynia zdobiony motywem przypominającym chmury.<a href="https://www.aaareplica....

więcej ...

Blok linowy dwukrążkowy ze śladami żelaznego okucia na skorupie, wykonany z pojedynczego kawałka drewna. Posiada wzdłużne spękania, a także zwyczajowo wykonane rowki dla pęta liny mocującej.<a href="https://www.aaareplica.de/">rolex fake</a>

więcej ...

Misa cynowa o krawędzi zakończonej kryzą.

więcej ...

Jufers trójotworowy o owalnym kształcie i otworach o średnicach 30-38 mm. Na powierzchni dwa pęknięcia wzdłuż słoi - dłuższe na prawie całej długości, przechodzące przez dwa otwory; krótsze znajduje się po lewej stronie dolnego otworu.

więcej ...

Okrągły jufers drewniany z otworem o średnicy ok. 60 mm, rozszerzającym się na zewnątrz, opasany żelaznym, skorodowanym otokiem o kształcie szerokiego ucha.<a href="https://www.replicawatches.cc/">Rolex Replications</a>

więcej ...

Lejek wykonany z blachy cynowej. Po stronie wewnętrznej marka konwisarska w postaci rozety z koroną i literą “F”.

więcej ...

Naczynie zostało wykonane z czerwonej gliny. Posiada podstawę w formie cokoliku, powyżej którego ścianki łagodnie rozszerzają się ku górze i przechodzą w pękaty brzusiec. Następnie ścianki biegną pionowo na wysokości 2,5cm. Wylew o średnicy 14,5cm zaznaczony pogrubieniem. Pomiędzy połączony...

więcej ...

Rekonstrukcja małej, fajansowej miseczki o kremowym kolorze z niebieskim wzorem przedstawiającym krajobraz z fragmentem architektury. Przy wewnętrznej krawędzi miseczki ozdobny szlaczek w formie łańcuszka. Przedmiot posiada uzupełnienia wykonane jasnym gipsem, w chwili wydobycia potłuczony, obecnie z...

więcej ...

Drewniany tłok pompy zęzowej wydobyty z wraka W-27 De Jonge Seerp.<a href="https://www.watchesukuk.com/">fake breitling watches</a>

więcej ...

Podręczna mała siekiera osadzona na drewnianym trzonku. Obuch wykonany metodami kowalskimi z rozpłaszczonych i zespawanych ze sobą stalowych płaskowników o przekroju 4,5 x 0,4 cm i długości około 33 cm. Trzonek w górnej części w uformowany kształcie klina o wymiarach 14,5 x 0,8 x 4,5 x 0,5 cm z w...

więcej ...

Figura szachowa wykonana z drewna w formie schematycznej głowy konia z wyciętymi wgłębieniami markującymi pysk, oczy i z jednej strony grzywę - 5 równoległych rowków. Całość wsparta jest na półkulistej nóżce o średnicy 2,9 cm - na spodzie, na środku której znajduje się okrągły otwór. Kr...

więcej ...

Drewniany blok dwukrążkowy z otokiem metalowym. Jeden zawieś zachowany, drugi tylko w połowie. Krążki zawieszone są na drewnianym wałku.<a href="https://www.uhrenreplica.at/">tudor replica</a>

więcej ...

Czarka opiera się na cokoliku (wys. 5 mm). Płaszcz lekko rozszerzający się ku górze, pokryty z zewnątrz brunatną farbą. Na tej powierzchni pozostawione są jasne pola o kształcie zbliżonym do serca, w których widnieją stylizowane kwiaty - każdy innego kształtu. Kwiaty są koloru niebieskiego. Wn...

więcej ...

Czajnik o pękatym kształcie, wykonany z miedzi. Wylew przykrywany wieczkiem mocowanym na zawiasie, wykonany z osobnego kawałka blachy miedzianej. Uchwyt czajnika został przymocowany dwoma nitami po każdej stronie. Przykrywka z podwiniętą krawędzią posiada uchwyt wykonany z mosiądzu.

więcej ...

Drewniany owalny blok dwukrążkowy, spękany w wielu miejscach, szczególnie w jednym z rowków pęta, a także na łączach międzypoliczkowych i na jednym z kół linowych. Na rowku pęta widoczny jest ślad - odcisk żelaznej szerokiej obejmy.<a href="https://www.fakeuhren.com/">vertrauens...

więcej ...

Igielnik zdobiony profilowaniem, składający się z pojemnika w kształcie walca i zakrętki z gwintem.

więcej ...

Pachoł do obsługi grotrei, zdobiony rzeźbą z głową rycerza i blokiem linowym trójkrążkowym. Mocowany na okręcie w pobliżu masztów w pozycji pionowej. Jest to jedyna zachowana rzeźba znaleziona na wraku W-6 Solen. <a href="https://www.replicawatches.cc/">replica watches uk</a&g...

więcej ...

Dzwon o formie typowej, w kształcie odwróconego kielicha. Na płaszczu znajduje się plakietka z napisem „ROSTOCK”. Nad plakietką wklęsły napis „LORELEY”, a pod nią data „1866”. Zabytek przekazany do CMM (obecnie NMM) w 1978 r. Był to pierwszy przypadek, kiedy na wraku drewnianego żaglowca...

więcej ...

Widelec z dwoma prostopadłościennymi zębami, ostro zakończonymi, zwężającymi się ku końcowi. Wykonany z metalu i rogu.

więcej ...

Drewniany kielich wraz z elementami rekonstrukcji, wydobyty podczas prac podwodnych.

więcej ...

Rekonstrukcja dzbana z fajansu delikatnego pokrytego białą glazurą. Dno z podwójnym zgrubieniem. Brzusiec pękaty, u góry zwęża się przechodząc w falisty wylew o średnicy 85 mm. Na białym tle niebieski orientalny wzór roślinny i architektoniczny. Rekonstrukcja wykonana z 28 fragmentów wydobytych...

więcej ...

Okrągła, dekorowana miseczka fajansowa.

więcej ...

Kamionkowa, zakorkowana butelka o pojemności ok. 1 litra została wydobyta z wraku, który spoczywa na dnie Zatoki, na głębokości 12 metrów i w odległości ok. 4 kilometrów na wschód od Gdyni Orłowa. Butelkę wykonano w miejscowości Ransbach, oddalonej o 40 km od źródeł wody Selters, w latach 180...

więcej ...

Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.