Znajdź wrak ››
rok budowy / zatonięcia

O projekcie

       W roku 2015 rozpoczęliśmy realizację projektu „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jednym z efektów naszej pracy jest ta oto strona internetowa, na której zamieszamy modele 3D wraków z Zatoki Gdańskiej wraz z ich opisami oraz dodatkową dokumentacją. Prezentowane modele wraków są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu tych obiektów zalegających na dnie Zatoki Gdańskiej. Tak właśnie widzą je archeologowie podwodni podczas swojej pracy - z tą różnicą, iż mała najczęściej przejrzystość wody nie pozwala widzieć dalej niż 2 - 3 metry, a na stronie „Wirtualny Skansen Wraków” można objąć wzrokiem cały wrak.
       Do końca roku 2018 planujemy umieścić w naszym „Wirtualnym Skansenie” kolejne cztery wraki z Zatoki Gdańskiej. W następnych latach nasz „skansen” wzbogacony zostanie o kolejne modele 3D wraków.
       Ekipa NMM tworząca projekt została nominowana do przyznawanej przez „National Geographic” prestiżowej nagrody „TRAVELERY 2015” w kategorii „Naukowe Odkrycie Roku” za „Opracowanie i wdrożenie nowatorskiej metody podwodnego dokumentowania wraków w 3D”.
        Oto osoby zaangażowane w realizację „Wirtualnego Skansenu Wraków Zatoki Gdańskiej":

 

dr Tomasz Bednarz
Autor i pomysłodawca projektu „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej”. Absolwent UMK w Toruniu oraz   Uniwersytetu Gdańskiego. W Narodowym Muzeum Morskim pracuje od roku 2001. Od tego czasu brał udział w większości archeologicznych badań podwodnych organizowanych przez NMM. W roku 2015 został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie „Pomorska Nagroda Muzealna 2015” za pomysł i realizację projektu „Badania archeologiczne wraków z Zatoki Gdańskiej z zastosowaniem fotogrametrycznej dokumentacji 3D”. 

 

 

 

Janusz Różycki
Archeolog i fotograf podwodny, nurek II klasy, absolwent UMK w Toruniu. W Narodowym Muzeum Morskim pracuje od roku 2012. Jego hobby to podróże, nurkowanie i fotografia podwodna.

 

 

 

 

 

 

 

Wojciech Joński
Uprawnienia płetwonurka zdobył w WKS Flota Gdynia, gdzie trenował pływanie w płetwach i orientację podwodną. Uprawnienia zawodowe uzyskał w 1988 roku na pierwszym w Polsce cywilnym kursie nurka. W muzeum pracuje od 1992 roku, aktualnie na stanowisku kustosza Działu Oceanografii i kierownika prac podwodnych. Interesuje się sportem, głównie narciarstwem klasycznym, biathlonem, kolarstwem i lekkoatletyką. Słucha muzyki rockowej, czyta literaturę piękną, bywa w kinie. Interesuje się polityką i antropologią.

 

 

Zbigniew Jarocki
Nurek zawodowy z ponad 40-letnim stażem pracy, zafascynowany nurkowaniem na wrakach. Od 1970 roku pracował na wszystkich stanowiskach archeologicznych badanych przez Narodowe Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz w kilku przedsiębiorstwach nurkowych. Godne wspomnienia są jego nurkowania w „Geonurze 2”, przy platformie wiertniczej oraz na wrakach okrętów „Kronan”, „Św. Mikołaj” i w okolicach Gibraltaru.

  

 

 

Karol Treder
Pracownik NMM od 2014 r. Nurek III klasy. Specjalista ds. digitalizacji. Oprócz nurkowania zajmuje się tworzeniem cyfrowych modeli 3D eksponatów. Prywatnie entuzjasta nowinek technologicznych oraz podróżowania.

  

 

 

 

  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  • śladami średniowiecznych wraków
  • śladami średniowiecznych wraków

Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.