Znajdź wrak ››
rok budowy / zatonięcia

O projekcie

       W roku 2015 rozpoczęliśmy realizację projektu „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jednym z efektów naszej pracy jest ta oto strona internetowa, na której zamieszamy modele 3D wraków z Zatoki Gdańskiej wraz z ich opisami oraz dodatkową dokumentacją. Prezentowane modele wraków są wiernym odwzorowaniem rzeczywistego wyglądu tych obiektów zalegających na dnie Zatoki Gdańskiej. Tak właśnie widzą je archeologowie podwodni podczas swojej pracy - z tą różnicą, iż mała najczęściej przejrzystość wody nie pozwala widzieć dalej niż 2 - 3 metry, a na stronie „Wirtualny Skansen Wraków” można objąć wzrokiem cały wrak.
       Do końca roku 2018 planujemy umieścić w naszym „Wirtualnym Skansenie” kolejne cztery wraki z Zatoki Gdańskiej. W następnych latach nasz „skansen” wzbogacony zostanie o kolejne modele 3D wraków.
       Ekipa NMM tworząca projekt została nominowana do przyznawanej przez „National Geographic” prestiżowej nagrody „TRAVELERY 2015” w kategorii „Naukowe Odkrycie Roku” za „Opracowanie i wdrożenie nowatorskiej metody podwodnego dokumentowania wraków w 3D”.
        Oto osoby zaangażowane w realizację „Wirtualnego Skansenu Wraków Zatoki Gdańskiej":

 

dr Tomasz Bednarz
Autor i pomysłodawca projektu „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej”. Absolwent UMK w Toruniu oraz   Uniwersytetu Gdańskiego. W Narodowym Muzeum Morskim pracuje od roku 2001. Od tego czasu brał udział w większości archeologicznych badań podwodnych organizowanych przez NMM. W roku 2015 został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie „Pomorska Nagroda Muzealna 2015” za pomysł i realizację projektu „Badania archeologiczne wraków z Zatoki Gdańskiej z zastosowaniem fotogrametrycznej dokumentacji 3D”. 

 

 

 

Janusz Różycki
Archeolog i fotograf podwodny, nurek II klasy, absolwent UMK w Toruniu. W Narodowym Muzeum Morskim pracuje od roku 2012. Jego hobby to podróże, nurkowanie i fotografia podwodna.

 

 

 

 

 

 

 

Wojciech Joński
Uprawnienia płetwonurka zdobył w WKS Flota Gdynia, gdzie trenował pływanie w płetwach i orientację podwodną. Uprawnienia zawodowe uzyskał w 1988 roku na pierwszym w Polsce cywilnym kursie nurka. W muzeum pracuje od 1992 roku, aktualnie na stanowisku kustosza Działu Oceanografii i kierownika prac podwodnych. Interesuje się sportem, głównie narciarstwem klasycznym, biathlonem, kolarstwem i lekkoatletyką. Słucha muzyki rockowej, czyta literaturę piękną, bywa w kinie. Interesuje się polityką i antropologią.

 

 

Zbigniew Jarocki
Nurek zawodowy z ponad 40-letnim stażem pracy, zafascynowany nurkowaniem na wrakach. Od 1970 roku pracował na wszystkich stanowiskach archeologicznych badanych przez Narodowe Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz w kilku przedsiębiorstwach nurkowych. Godne wspomnienia są jego nurkowania w „Geonurze 2”, przy platformie wiertniczej oraz na wrakach okrętów „Kronan”, „Św. Mikołaj” i w okolicach Gibraltaru.

  

 

 

Karol Treder
Pracownik NMM od 2014 r. Nurek III klasy. Specjalista ds. digitalizacji. Oprócz nurkowania zajmuje się tworzeniem cyfrowych modeli 3D eksponatów. Prywatnie entuzjasta nowinek technologicznych oraz podróżowania.

  

 

 

 

smrtovnica esmrtovnice esmrtovnica umrli smrtovnice posmrtnice jastuci knjige horoskop recepti lektire vicevi sanovnik igre igrice lijekovi medicina horoscope online books

 

  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  • śladami średniowiecznych wraków
  • śladami średniowiecznych wraków
 

Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.