Wrak F32.9 F32.9

Wrak: F32.9
Nazwa: F32.9
Jednostka: jednostka płaskodenna
Okres powstania: XVIII wiek
Głębokość zalegania: 3
Odkrycie: 2015
Rozpoczęcie badań: 2015

Animacja modelu 3d


Zdjęcia wraku


Opis stanowiska

Wrak F32.9 to pozostałości częściowo zachowanej jednostki płaskodennej o długości około 21 metrów i szerokości około 5 metrów, używanej najprawdopodobniej w transporcie lokalnym w obrębie portów Zatoki Gdańskiej. Na rozpoznaną konstrukcję wraka składają się: dębowe klepki poszycia dna łączone na styk; denniki dębowe mocowane do dna za pomocą kołków o średnicy 3 cm; fragmenty obu burt w postaci dębowych klepek o grubości 3-5 cm. Zachowane zakończenie części dennej po stronie południowo-wschodniej ma formę szerokiego, masywnego dennika wzmacniającego konstrukcję i nadającego kształt burtom w części przystewowej.

Z zachowanych fragmentów można odczytać długość części dennej jednostki, która wynosiła 19,5 metra. Na wraku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie odkryto kilkanaście cegieł, które mogły stanowić część ładunku tej jednostki.

więcej

Okoliczności odkrycia

Wrak został odkryty w roku 2015 przez pracowników Wydziału Pomiarów Morskich Urzędu Morskiego w Gdyni.

Lokalizacja

Obiekt zalega na głębokości 3 metrów w rejonie Mechelinek w odległości około 200 metrów od brzegu. Oś konstrukcji wraka przebiega zgodnie z kierunkiem NW-SE.

Przebieg badań

Badania rozpoznawcze obiektu przeprowadzili archeolodzy z NMM w roku 2015. W roku 2018 ekipa badawcza NMM dokonała szczegółowej inwentaryzacji stanowiska.

Chronologia

Jednostkę zbudowano i użytkowano najprawdopodobniej w II połowie XVIII wieku.

Zabytki z wraku

Z wraka F32.9 pozyskano 24 zabytki zapisane pod 13 numerami inwentarzowymi. Są wśród nich: cegły, brzytwa, butelka, fragmenty ceramiki i butelki szklanej.

    Zdjęcia z badań


    Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.