Wrak F53.14 Portowiec

Wrak: F53.14
Nazwa: Portowiec
Jednostka: żaglowiec drewniany
Okres powstania: po roku 1804
Głębokość zalegania: 3
Odkrycie: 2009
Rozpoczęcie badań: 2014

Animacja modelu 3d


Zdjęcia wraku


Opis stanowiska

Wrak F53.14 PORTOWIEC jest pozostałością po dużym statku żaglowym, o długości co najmniej 30 metrów, zbudowanym z drewna dębowego. Szacunkowa ładowność jednostki to co najmniej 150 łasztów (300 ton). Statek zbudowano najprawdopodobniej w pierwszym dziesięcioleciu XIX wieku, na pewno po roku 1804, a drewno użyte do jej budowy pochodzi z Pomorza Wschodniego. Wrak przedstawia się jako wystające z dna wręgi oraz klepki poszycia, tworzące burty oraz część dziobową statku. Elementy konstrukcji wystają do 70 cm ponad dno, na długości 22 metrów (prawa burta) i szerokości do 5,5 metra.

Znaczna część wraku zagłębiona jest w dnie, z którego wystają elementy burt, sięgające do wysokości pokładu - zachowało się co najmniej 6 pokładników/węzłówek podtrzymujących pokład. Szacować można, iż stępka wraku znajduje się ponad 2,5 metra pod powierzchnią dna morskiego.

więcej

Okoliczności odkrycia

Wrak F53.14 został odkryty 23 lipca 2009 przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni.

Lokalizacja

Wrak zalega na głębokość do 2,5 metra w odległości 82 metrów od brzegu, w rejonie wejścia do Portu Gdańskiego, od strony Nowego Portu/ Brzeźna.

Przebieg badań

Podwodne badania inwentaryzacyjne wraka prowadzono w czerwcu oraz lipcu 2014 roku.

Chronologia

Drewno na budowę jednostki pozyskano pod koniec I dziesięciolecia XIX wieku. Pochodzi ono ze wschodniego Pomorza.

Zabytki z wraku

Wśród pozyskanych z wraka F53.14 zabytków znalazły się m.in.: fragmenty obuwia, naczynia ceramiczne oraz fragmenty naczyń (w tym fajans i kamionka), buteleczka szklana, siekiera, pilnik, jufers z zawiasową podwięzią burtową, żelazne bolce i trzpienie, czerpak łyżeczki cynowej, 4 muszle ostrygi oraz fragmenty fajeczek glinianych.

    Film


    Zdjęcia z badań


    Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.