Animacja modelu 3d
Zdjęcia wraku
Wrak F53.14 PORTOWIEC jest pozostałością po dużym statku żaglowym, o długości co najmniej 30 metrów, zbudowanym z drewna dębowego. Szacunkowa ładowność jednostki to co najmniej 150 łasztów (300 ton). Statek zbudowano najprawdopodobniej w pierwszym dziesięcioleciu XIX wieku, na pewno po roku 1804, a drewno użyte do jej budowy pochodzi z Pomorza Wschodniego. Wrak przedstawia się jako wystające z dna wręgi oraz klepki poszycia, tworzące burty oraz część dziobową statku. Elementy konstrukcji wystają do 70 cm ponad dno, na długości 22 metrów (prawa burta) i szerokości do 5,5 metra.
więcej
Wrak F53.14 został odkryty 23 lipca 2009 przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni.
Wrak zalega na głębokość do 2,5 metra w odległości 82 metrów od brzegu, w rejonie wejścia do Portu Gdańskiego, od strony Nowego Portu/ Brzeźna.
Podwodne badania inwentaryzacyjne wraka prowadzono w czerwcu oraz lipcu 2014 roku.
Drewno na budowę jednostki pozyskano pod koniec I dziesięciolecia XIX wieku. Pochodzi ono ze wschodniego Pomorza.
Wśród pozyskanych z wraka F53.14 zabytków znalazły się m.in.: fragmenty obuwia, naczynia ceramiczne oraz fragmenty naczyń (w tym fajans i kamionka), buteleczka szklana, siekiera, pilnik, jufers z zawiasową podwięzią burtową, żelazne bolce i trzpienie, czerpak łyżeczki cynowej, 4 muszle ostrygi oraz fragmenty fajeczek glinianych.
Film
Zdjęcia z badań
Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.