Znajdź wrak ››
rok budowy / zatonięcia

Aktualności

       W roku 2015 rozpoczęliśmy realizację projektu „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jednym z efektów naszej pracy jest ta oto strona internetowa, na której zamieszamy modele 3D wraków z Zatoki Gdańskiej wraz z ich opisami oraz dodatkową dokumentacją.
       Do końca roku 2018 planujemy umieścić w naszym „Wirtualnym Skansenie” kolejne cztery wraki, wśród nich wrak ORP "Wicher". W następnych latach nasz „skansen” wzbogacony zostanie o kolejne modele 3D.


       Wszystkie wraki prezentowane w „Wirtualnym Skansenie Wraków Zatoki Gdańskiej” objęte są ochroną prawną. Stanowiska znajdują się w akwenie (obszarze morskim) administrowanym przez Urząd Morski w Gdyni. Nurkowanie na nich wymaga uzyskania zgody Urzędu Morskiego w Gdyni (GUM). Wnioski rozpatruje Wydział Pomiarów Morskich GUM.

Wniosek do GUM o nurkowanie na wrakach

  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  • śladami średniowiecznych wraków
  • śladami średniowiecznych wraków

Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.