Znajdź wrak ››
rok budowy / zatonięcia

Fotogrametria podwodna

         Fotogrametria ma wieloletnią tradycję w historii badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Już w latach osiemdziesiątych XX wieku, podczas badań wraka W-6 „Solen”, stosowano dokumentację fotogrametryczną w celu stworzenia fotomozaiki stanowiska. Następnie na podstawie tak stworzonego rzutu stanowiska wykonywano rysunki wraku okrętu „Solen”, który zatonął w 1627 roku w bitwie pod Oliwą. 

     Na niniejszej stronie prezentujemy fotogrametryczne modele 3D wraków z Zatoki Gdańskiej, wykonywane w NMM od roku 2013 z zastosowaniem najnowszych zdobyczy techniki. Korzystając z odpowiednich programów komputerowych z kategorii SfM (Structure from Motion – Struktura z Ruchu), opracowaliśmy odpowiedni system tworzenia dokumentacji obiektów pod wodą, dzięki któremu te modele powstają. Prezentowane modele wraków to nie tylko atrakcyjne wizualnie prezentacje, ale także, a może przede wszystkim uniwersalne i precyzyjne narzędzie pomiarowe dla archeologii podwodnej. Modele są wiernym odwzorowaniem obiektów i pozwalają na tworzenie dowolnych przekroi, rzutów oraz animacji. Są także skutecznym narzędziem do monitorowania oraz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego. Zamierzamy w najbliższych latach  w ramach  „Wirtualnego Skansenu Wraków Zatoki Gdańskiej” stworzyć dokumentację archeologiczną wszystkich dotychczas rozpoznanych wraków, zarówno drewnianych, jak i metalowych, znajdujących się na dnie Zatoki. 

           Zapraszamy do zapoznania się z podwodnym dziedzictwem archeologicznym Zatoki Gdańskiej.

 

smrtovnica esmrtovnice esmrtovnica umrli smrtovnice posmrtnice jastuci knjige horoskop recepti lektire vicevi sanovnik igre igrice lijekovi medicina horoscope online books

 

  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  • śladami średniowiecznych wraków
  • śladami średniowiecznych wraków
 

Strona "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" (www.wsw.nmm.pl) powstała w ramach projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.